SZÓSTY TYDZIEŃ PLANU TRENINGOWEGO JUŻ GOTOWY! SPRAWDŹ PONIŻEJ!
Witaj!
W każdą niedzielę wieczorem na tej stronie pojawiać się będzie plan treningowy na kolejny tydzień. Składa się on z 4 elementów:
1) technika – czucie piłki, chwyt, praca nóg, koordynacja oko-ręka, szybkie ręce
2) motoryka – mobilność i elastyczność bioder oraz barków, stabilizacja dynamiczna
3) brain training – trening mentalny
4) teoria/videoanaliza/inspiracja do przeczytania
Plan zawiera ćwiczenia, które można samodzielnie lub z drugą osobą wykonywać w domu, czy w ogrodzie. Namiastka treningu bramkarskiego, którą proponujemy pozwoli utrzymać formę treningową podczas „kwarantanny”.
Jak każda organizacja, także i nasza Akademia znalazła się w trudnym momencie spowodowanym brakiem możliwości prowadzenia zajęć. Udostępniany przez nas cotygodniowy plan treningowy jest bezpłatny dla uczestników naszych projektów. Będziemy natomiast wdzięczni, jeśli wesprzecie Państwo naszą Akademię dowolnej kwoty darowizną w zamian za korzystanie z niego. Pozwoli nam to na pokrycie stałych kosztów funkcjonowania stowarzyszenia. Poniżej przedstawiamy dwie możliwości dokonania darowizny:
Przelew tradycyjny na konto:
Akademia Bramkarska Total Goalkeeping
BNP Paribas 96 1750 0012 0000 0000 3317 0726
Tytułem: Darowizna
lub za pomocą płatności internetowych DOTPAY
DOKONANIE DAROWIZNY NIE JEST OBOWIĄZKOWE, ABY KORZYSTAĆ Z PLANÓW!
MOTORYKA I TECHNIKA
W pierwszym tygodniu zaproponujemy Wam proste ćwiczenia wprowadzające. Skupimy się na kształtowaniu umiejętności manualnych z piłką oraz poprawimy jej czucie. Poniżej znajdziesz dwie wersje treningu. Dla młodszych (2007 i młodsi) oraz dla starszych (2006 i starsi). Zalecamy wykonać trening 2-3 razy w tygodniu.
Trening – 2007 i młodsi
TRENING W DOMU
Trening – 2006 i starsi
TRENING W DOMU
BRAIN TRAINING – KONCENTRACJA
„Koszmarny błąd bramkarza! Zabrakło mu w tej interwencji KONCENTRACJI!”
Jak często słyszmy takie słowa z ust komentatorów!?
Nierzadko jest w tym niestety dużo racji?, musimy więc dążyć do tego, aby utrzymywać skupienie możliwie jak najdłużej w trakcie meczu⚽
Czym jest KONCENTRACJA⁉
➡ Najprościej mówiąc, zdolnością do świadomego skupienia uwagi na konkretnym elemencie przez dłuższy czas bez względu na pojawiające się różne zakłócenia ⬅
Ma ona swój zakres, kierunki i rodzaje, o czym bardziej szczegółowo nasi bramkarze dowiadują się na obozach, podczas których prowadzimy tą formę treningu mentalnego? #totalcamps
Dobrym domowym sposobem na jej poprawienie jest chociażby gra w popularną JENGĘ, czy DOOBLE ?? Zachęcamy do tego typu gier z całą rodziną 🙂
W tym tygodniu zaproponujemy WAM formę treningu stosowaną bardzo często przez zawodowych sportowców? Mowa o pracy z siatką koncentracji⤵️
Zadanie jest wydawałoby się bardzo proste? Polega na zaznaczeniu w jak najkrótszym czasie liczb w kolejności 1,2,3…100!
? Zadanie nr 1?
Każda prawidłowo zaznaczona liczba zostanie podświetlona na kolor czarny. Powoduje to, że liczby zaznaczone pod koniec są łatwiejsze do odszukania
▶️ https://bit.ly/siatka-1
? Zadanie nr 2?
W tym wariancie prawidłowo zaznaczone liczby nie zostają podświetlone na kolor czarny. Oznacza to, że znalezienie każdej liczby jest tak samo trudne
▶️ https://bit.ly/siatka-2
? Zadanie nr 3? WERSJA DLA KOZAKÓW 🙂
W tym zadaniu każde prawidłowe zaznaczenie liczby powoduje losowanie wszystkich liczb i ułożenie ich w nowej konfiguracji. Znacznie podnosi to trudność wykonywanego zadania!
▶ https://bit.ly/siatka-3
Jeśli chcecie uwolnić się trochę od komputera, klikając w poniższy przycisk możecie pobrać przygotowane przez nas siatki i wypełniać je na kartce!
POBIERZ
Wykonuj codziennie przez najbliższy tydzień chociaż jedną siatkę! Zobaczysz z dnia na dzień, jaki postęp będziesz czynić!
TEORIA
W dokumencie poniżej znajdziecie kilka informacji na temat podstaw gry bramkarza.
MOTORYKA I TECHNIKA
Przed Wami kolejny tydzień treningów z Total Goalkeeping. Przez najbliższe kilka dni pracować będziemy nad elementami, które poznaliście w minionym tygodniu oraz mobilnością/elastycznością bioder, a także koordynacją oko-ręka. Zalecamy wykonać trening 2-3 razy w tygodniu i wzbogacić go ćwiczeniami z poprzedniego tygodnia.
TRENING W DOMU
BRAIN TRAINING – KOORDYNACJA OKO-RĘKA
Ten rodzaj koordynacji umożliwia nam wykonywanie różnych czynności, które wymagają jednoczesnego użycia oczu i jakiejś części ciała, w tym przypadku ręki‼️
Jest to bardzo ważna umiejętność szczególnie dla BRAMKARZY?⚽️?
Ile razy zdarzyło Ci się NIE trafić dłonią w lecącą z większej odległości piłkę⁉️ Ile razy Twój chwyt piłki był nieczysty, bo nie trafiłeś w nią idealnie dłońmi⁉️
To właśnie m.in. za tego typu działania odpowiada koordynacja wzrokowo-ruchowa??
Jednym z polecanych przez nas sposobów na poprawienie tego elementu jest… ŻONGLERKA?♀️ Wykorzystać do tego możecie piłki tenisowe, a jeśli nie macie ich pod ręką mogą to być jabłka, mandarynki, czy ziemniaki ?
Pod linkiem? http://bit.ly/zonglerka ? znajdziecie prosty tutorial, jak nauczyć się podstawowej kaskady‼️?♀️
Popracujcie nad tym elementem podczas najbliższego tygodnia. W następnych zaproponujemy Wam ciekawe żonglerskie triki 🙂 Rozpoczynamy tym samym #tgkjugglingchallange
Pochwalcie się swoimi postępami lub zdjęciami/filmikami z realizowanych treningów na FB lub Instagramie, oznaczając @totalgoalkeeping !
TEORIA
Słów i obrazów kilka na temat podstaw dotyczących ustawienia bramkarza do obrony uderzeń.
MOTORYKA I TECHNIKA
Święta po mału dobiegają końca, więc najwyższy czas na powrót do codziennych treningów 🙂 W poświątecznym tygodniu oprócz ciekawych ćwiczeń motorycznych proponujemy zaprosić do wspólnych zajęć jednego ze współdomowników – ich pomoc będzie nieoceniona. Zalecamy wykonać trening 2-3 razy w tygodniu i wzbogacić go ćwiczeniami, które już poznaliście wcześniej. Pamiętaj, żeby najpierw wykonać ćwiczenia z piłką, a dopiero później, gdy Twoje ciało będzie już rozgrzane zająć się kształtowaniem mobilności i elastyczności bioder.
2007 i MŁODSI
2006 i STARSI
BRAIN TRAINING – SPOSTRZEGAWCZOŚĆ
Spostrzegawczość to zdolność do rozpoznawania i różnicowania, czyli wybierania interesujących nas bodźców wzrokowych, które nas otaczają.
Może ona być przydatna np. podczas wykonywania wykreślanki, w której ze zbioru liter musimy dostrzec odpowiednie słowa, ale nam bramkarzom zdecydowanie bardziej przyda się na boisku. Wysoko rozwinięta spostrzegawczość (percepcja) pozwoli nam dostrzec np. ustawienie ciała przeciwnika, dzięki czemu będziemy w stanie przewidzieć kierunek uderzenia piłki.
Jak każdą zdolność mentalną i tą możemy ćwiczyć nie wychodząc z domu. Pomocne będą w tym dwie gry, które dla Was przygotowaliśmy!
Gra podstawowa – TWINZ
Polega na dostrzeganiu i klikaniu tych samych rzeczy, które pojawiają się po obydwu stronach planszy.
Gra zaawansowana – MAHJONG
Spośród wielu różnych bardzo zbliżonych do siebie kształtów trzeba dostrzec identyczne i je zaznaczyć. W ten sposób należy oczyścić całą planszę.
W jednej i drugiej grze znajduje się licznik czasu. Grajcie codziennie przez 20-30 minut i sprawdźcie, czy robicie postępy!
Jeśli chcecie zaangażować domowników do wspólnej gry i doskonalenia spostrzegawczości szczególnie polecamy dwie gry planszowe: DOOBLE oraz CORTEX!
TEORIA
W filmie poniżej zobaczycie bardzo ciekawą i wnikliwą analizę jednego z najlepszych bramkarzy niemieckiej Bundesligi – Romana Burki
MOTORYKA I TECHNIKA
W tym tygodniu głównym tematem treningowym będzie szybkość reakcji oraz podejmowanie decyzji. To jedne z najbardziej porządnych cech i zdolności, które powinien posiadać bramkarz. Żeby wykonać trening konieczne będzie pobranie darmowej aplikacji SwitchedON Training dostępnej w sklepie Googole lub Appstore.
W linku znajdziecie przygotowany do wydrukowania wzór kolorów i liczb, który przyda się podczas treningu. Można go oczywiście wykonać samodzielnie mazakami lub kredkami!
Zalecamy wykonać trening 2-3 razy w tygodniu i wzbogacić go ćwiczeniami, które już poznaliście wcześniej. Pamiętaj o krótkiej rozgrzewce przed każdym treningiem!
BRAIN TRAINING – PODEJMOWANIE DECYZJI
Podejmowanie decyzji jest kluczową zdolnością, która warunkuje skuteczne działanie bramkarza. Możesz być świetny technicznie, możesz być dobrze przygotowany motorycznie, możesz znać taktykę określoną przez trenera na najbliższy mecz, ale jeśli nie będziesz tych wszystkich rzeczy wykorzystywać w odpowiednim momencie, w danej sytuacji, to Twoje działanie nie będzie skuteczne.
Jak każdą zdolność mentalną i tą możemy ćwiczyć nie wychodząc z domu. Świetne w tym aspekcie są różne gry karciane, które znacie. W tym tygodniu chcielibyśmy Wam zaproponować:
Gra dla młodszych – UNO
Popularna wśród większości młodszych zawodników gra karciana UNO jest znakomitą grą, w której musimy co rusz podejmować decyzję. Zaproście do gry rodzeństwo lub rodziców, a jeśli nie macie takiej możliwości, klikając w przycisk przeniesiecie się do gry w wersji online.
Gra zaawansowana – TIC TACTICS
Znasz kółko i krzyżyk? To prosta gra, w której także uczysz się podejmowania decyzji. Żeby nie było tak łatwo trochę powiększamy planszę i dodajemy dodatkowe zasady. Po kliknięciu w przycisk będziesz mógł pobrać przygotowane do druku plansze do gry. Można je oczywiście przygotować samemu.
POBIERZ
MOTORYKA I TECHNIKA
Już śmiało możemy wychodzić na powietrze, więc warto ćwiczenia z piłką wykonać pod gołym niebem 🙂 Oprócz tego proponujemy kilka ćwiczeń stabilizacji dynamicznej oraz Animal Moves, a na deser przygotowaliśmy kolejną porcję ćwiczeń przy użyciu aplikacji SwitchedON Training.
Zalecamy wykonać trening 2-3 razy w tygodniu i wzbogacić go ćwiczeniami, które już poznaliście wcześniej. Pamiętaj o krótkiej rozgrzewce przed każdym treningiem!
BRAIN TRAINING – PODEJMOWANIE DECYZJI, CZAS REAKCJI, SPOSTRZEGAWCZOŚĆ
Wszystkie te cechy mentalne możecie ćwiczyć z wykorzystaniem zaproponowanych wcześniej ćwiczeń przy użyciu aplikacji SwitchedOn Training.
TEORIA
W filmie poniżej zobaczycie kolejną ciekawą analizę jednego z najlepszych bramkarzy niemieckiej Bundesligi – Petera Gulacsi
MOTORYKA I TECHNIKA
Mieliśmy nadzieję w tym tygodniu wznowić już regularne treningi. Niestety we Wrocławiu obiekty sportowe nadal pozostają zamknięte. Mamy nadzieję, że kolejny tydzień przyniesie pozytywne rozwiązania 🙂 W związku z tym proponujemy kilka kolejnych ćwiczeń do wykonania w domu.
Zalecamy wykonać trening 2-3 razy w tygodniu i wzbogacić go ćwiczeniami, które już poznaliście wcześniej. Pamiętaj o krótkiej rozgrzewce przed każdym treningiem!
TRENING MENTALNY Z ARTUREM BORUCEM – SELFTALK
Jednym z elementów budowania pozytywnego nastawienia i pewności siebie jest wewnętrzna rozmowa z samym sobą. Jest to jedna z wielu technik treningu mentalnego stosowanych przez topowych sportowców! Poniżej krótka forma treningu prowadzona przez Artura Boruca!