Videoanaliza

Wideoanaliza gry bramkarza polega na rejestrowaniu za pomocą sprzętu audiowizualnego zachowań bramkarza w trakcie treningu lub meczu. Jest ona znakomitym narzędziem, dzięki któremu każdy golkiper będzie mógł zaobserwować swoje boiskowe działania z nieco innej perspektywy. Pozwala to w późniejszym czasie zdecydowanie łatwiej wyeliminować popełniane błędy poprzez zwiększenie świadomości wykonywanych ruchów i podejmowanych decyzji. Polega na nagraniu przez trenera video z meczu/treningu, a następnie przygotowaniu filmu pokazującego kluczowe zachowania podczas gry. W celu przygotowania takiego filmu trener kilkakrotnie ogląda każdą istotną sytuację oraz opisuje ją komentarzem zawierającym wskazówki co można poprawić w danym zachowaniu lub co zadecydowało o powodzeniu danej interwencji. 

Wszystkim zainteresowanym bramkarzom oferujemy wykonanie wideoanalizy w jednym z następujących pakietów:

1) wideoanaliza techniki podczas treningu z opisem i konsultacją

Podczas tego typu analizy skupiamy się przede wszystkim na technice podstawowych działań obronnych bramkarza, takich jak: postawa bramkarska, chwyt piłki dolnej/półgórnej/górnej bez upadku oraz elementach bardziej zaawansowanych: obrona piłki dolnej/półgórnej/górnej z upadkiem, obrona w sytuacji 1x1, interwencje do piłki dośrodkowywanej.

Celem analizy jest zarejestrowanie momentów, w których bramkarz popełnia błędy techniczne oraz wychwycenie złych nawyków i nieergonomicznych zachowań, które przeszkadzają bramkarzowi w wykorzystaniu pełni swoich możliwości.

Bramkarz zyskuje świadomość własnych słabości oraz mocnych stron, a trenerzy materiał, na podstawie którego mogą zaprojektować celowy trening.

2) wideoanaliza techniczno - taktyczna podczas gry (meczowa) z opisem i konsultacją

Z punktu widzenia tego rodzaju analizy skupiamy się na zachowaniach bramkarza w realnych sytuacjach meczowych. Gra jest analizowana pod kątem podejmowania optymalnych decyzji oraz technicznego wykonania interwencji. Obejmuje ona: ustawienie bramkarza w ofensywie i defensywie, stałe fragmenty: rzuty wolne, rzuty rożne, zachowania przy dośrodkowaniach, zachowania przy piłkach prostopadłych i zagrywanych poza linię obrony, grę nogami bramkarza i inne sytuacje wynikające bezpośrednio z konkretnego meczu.

Bramkarz zyskuje bogaty materiał informacji o swoich zachowaniach w trakcie meczu, a ich analiza z trenerem pozwala szybko wprowadzić w życie zmiany, które znacząco poprawią efektywność gry.

3) wideoanaliza treningowo-meczowa

Ta odmiana polega na przygotowaniu filmu obrazującego umiejętności techniczno-taktyczne bramkarza w warunkach treningowych oraz meczowych - taki film może mieć charakter promujący bramkarza (zawiera wtedy dobre interwencje oraz jest połączony z muzyką).