Videoanaliza

Wideoanaliza gry bramkarza polega na rejestrowaniu za pomocą sprzętu audiowizualnego zachowań bramkarza w trakcie treningu lub meczu. Jest ona znakomitym narzędziem, dzięki któremu każdy golkiper będzie mógł zaobserwować swoje boiskowe działania z nieco innej perspektywy. Pozwala to w późniejszym czasie zdecydowanie łatwiej wyeliminować popełniane błędy poprzez zwiększenie świadomości wykonywanych ruchów i podejmowanych decyzji.

Wszystkim zainteresowanym bramkarzom oferujemy wykonanie wideoanalizy w jednym z następujących pakietów:

1) wideoanaliza techniki podczas treningu z opisem i konsultacją

Podczas tego typu analizy skupiamy się przede wszystkim na technice podstawowych działań obronnych bramkarza, takich jak: postawa bramkarska, chwyt piłki dolnej/półgórnej/górnej bez upadku oraz elementach bardziej zaawansowanych: obrona piłki dolnej/półgórnej/górnej z upadkiem, obrona w sytuacji 1x1, interwencje do piłki dośrodkowywanej.

Celem analizy jest zarejestrowanie momentów, w których bramkarz popełnia błędy techniczne oraz wychwycenie złych nawyków i nieergonomicznych zachowań, które przeszkadzają bramkarzowi w wykorzystaniu pełni swoich możliwości.

Bramkarz zyskuje świadomość własnych słabości oraz mocnych stron, a trenerzy materiał, na podstawie którego mogą zaprojektować celowy trening.

2) wideoanaliza techniczno - taktyczna podczas gry z opisem i konsultacją

Z punktu widzenia tego rodzaju analizy skupiamy się na zachowaniach bramkarza w realnych sytuacjach meczowych. Gra jest analizowana pod kątem podejmowania optymalnych decyzji oraz technicznego wykonania interwencji. Obejmuje ona: ustawienie bramkarza w ofensywie i defensywie, stałe fragmenty: rzuty wolne, rzuty rożne, zachowania przy dośrodkowaniach, zachowania przy piłkach prostopadłych i zagrywanych poza linię obrony, grę nogami bramkarza i inne sytuacje wynikające bezpośrednio z konkretnego meczu.

Bramkarz zyskuje bogaty materiał informacji o swoich zachowaniach w trakcie meczu, a ich analiza z trenerem pozwala szybko wprowadzić w życie zmiany, które znacząco poprawią efektywność gry.

3) wideoanaliza porównawcza - obejmuje wykonanie 2 lub więcej nagrań w pewnym odstępie czasu oraz porównanie ich ze sobą

Pierwsze nagranie uwidacznia stan wyjściowy. Na jego podstawie określamy cele treningowe, czyli aspekty, które chcemy zmienić, jeśli chodzi o technikę, ustawienie czy podejmowanie decyzji w meczu. Następnie poświęcamy okres 1-3 miesięcy na realizację założonych celów. Po upływie tego czasu ponownie wykonujemy wideoanalizę i oceniamy skuteczność dotychczasowego treningu.

Dopiero porównanie dwóch analiz da nam odpowiedzi na pytania: czy bramkarz rozwija się tak, jak byśmy tego chcieli? Czy poprawił się w wybranych elementach gry, nad którymi pracowaliśmy? Bramkarz sam jest wtedy w stanie ocenić swoje postępy, a trenerzy mogą dokładnie przyjrzeć się efektom procesu treningowego.

 

Secured By miniOrange